W polskim systemie prawnym dozór elektroniczny (SDE) jest alternatywną formą odbywania kary pozbawienia wolności, która pozwala skazanym na odbycie kary poza murami więzienia, w miejscu zamieszkania, przy jednoczesnym…
Konfiskata pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu – Poradnik Kancelarii Prawnej
W Polsce w ostatnich latach przepisy dotyczące jazdy po spożyciu alkoholu zostały znacząco zaostrzone. Zmiany objęły między…
Usunięcie WIBORU z umowy
Przez minione lata spór kredytobiorców z bankami dotyczył głównie kredytów walutowych (m.in. frankowych). Okazuje się jednak, że kredyty udzielane w złotówkach, podobnie jak…
UMOWY ZŁOTÓWKOWE ZAWIERAJĄ NIEDOZWOLONE POSTANOWIENIA UMOWNE (TZW. KLAUZULE ABUZYWNE)
Umowa kredytu o zmiennym oprocentowaniu powinna określać dokładnie jakie są warunki zmiany oprocentowania. Zasada ta znajduje zastosowanie nie tylko…
Czym jest jazda pod wpływem alkoholu i czy każde prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu stanowi przestępstwo?
Otóż nie. O prowadzeniu pod wpływem alkoholu, czyli w tzw. „stanie nietrzeźwości”…
Tzw. areszt to najbardziej dotkliwy środek zapobiegawczy stosowany wobec podejrzanego lub oskarżonego w postępowaniu karnym. O zastosowaniu tymczasowego aresztowania orzeka Sąd.
Po wydaniu postanowienia podejrzany/oskarżony umieszczany jest w areszcie.
Jakie…
Funkcjonariusz umundurowany może zatrzymać pojazd do kontroli bez względu na miejsce i czas. Funkcjonariusz bez munduru może zrobić to wyłącznie w terenie zabudowanym.
W praktyce jednak funkcjonariusze zatrzymują…