Pomiń Przejdź do kolumny Przejdź do stopki

Kontrola trzeźwości – jak się zachować?

Funkcjonariusz umundurowany może zatrzymać pojazd do kontroli bez względu na miejsce i czas. Funkcjonariusz bez munduru może zrobić to wyłącznie w terenie zabudowanym.

W praktyce jednak funkcjonariusze zatrzymują pojazdy do rutynowej kontroli bez wyraźnego powodu – kontrola dokumentów, sprawdzenie wyposażenia obowiązkowego, licząc na przypadkowe „złapanie” kierowcy.

Rutynowa kontrola zmierza jedynie do ustalenia czy zostały naruszone przepisy prawa. Należy zatrzymać się do kontroli, postępować zgodnie z poleceniami, odpowiadać na pytania funkcjonariuszy. Współpraca z pewnością przyspieszy zakończenie kontroli, stawiany opór może narazić kierującego na nieprzyjemne konsekwencje – od szczegółowej i długotrwałej kontroli, przez karę grzywny, do stosowania środków przymusu.

Przede wszystkim w trakcie kontroli nie należy wysiadać z samochodu, ręce powinny być położone na kierownicy. Na polecenie Policjanta należy wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. Uprawnienia Policjanta w toku kontroli drogowej są bardzo szerokie i reguluje je precyzyjnie art. 129 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednym z najważniejszych uprawnień jest żądanie poddania się przez kierującego pojazdem badania w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu oraz użycie w tym celu przyrządzenia kontrolno-pomiarowego.

Funkcjonariusze Policji sprawdzają trzeźwość kierowcy przy użyciu specjalnych urządzeń, tzw. alkomatów. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek dotyczących takiego badania.

  1. Przed rozpoczęciem badania należy upewnić się, że ustnik został założony w naszej obecności, w przeciwnym razie należy poprosić o wymianę ustnika.
  2. Zanim rozpoczniemy badanie należy upewnić się, że urządzenie zostało wyzerowane.
  3. Kierujący pojazdem ma prawo odmówić poddaniu się badaniu alkomatem. Należy jednak pamiętać, że wtedy konieczne będzie wykonanie badania krwi, z uwagi na podejrzenie co do stanu trzeźwości kierującego pojazdem.
  4. Jeżeli badanie alkomatem wykaże obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, z czym się nie zgadzamy, trzeba poinformować o tym funkcjonariusza i zgłosić żądanie przeprowadzenia badania krwi. Nawet jeśli policjanci wskażą, że nie ma takiej potrzeby, należy wskazać, że takie mamy prawo i żądamy badania krwi.
  5. Jeżeli wynik badania znajduje się na granicy wykroczenia lub przestępstwa, tzn. alkomat wykazał 0,1 mg/dm3 lub 0,26 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu, należy domagać się ponownego badania lub badania krwi. Warto także zwrócić uwagę funkcjonariusza na błąd pomiaru, jaki dotyczy wszystkich urządzeń, a który może przesądzić o naszej odpowiedzialności karnej.

Jeśli okaże się, że urządzenie wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, należy od razu podjąć skuteczną obronę. Zapraszamy do kontaktu z kancelarią

Godziny pracy kancelarii:

PN-PT 08:00 – 18:00

SOB 10:00 – 15:00

W celu umówienia się na wizytę, prosimy o wcześniejszy kontakt z kancelarią.

W pilnych sprawach karnych, poza godzinami pracy kancelarii, prosimy o kontakt SMS pond nr: +48503167459

Bank PEKAO S.A.: 35 1950 0001 2006 0886 8538 0002

 

Siedziba:

Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Zachwieja

ul. Piłsudskiego 33/4

67-100 Nowa Sól

kontakt@zachwieja.org

Polub nas

@ 2023 Kancelaria Zachwieja. Wszelkie prawa zastrzeżone