Czym jest jazda pod wpływem alkoholu i czy każde prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu stanowi przestępstwo?
Otóż nie. O prowadzeniu pod wpływem alkoholu, czyli w tzw. „stanie nietrzeźwości” mówimy dopiero, gdy zawartość alkoholu wynosi co najmniej 0,5‰ we krwi lub 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Wówczas mamy do czynienia z przestępstwem.
Co nam grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Za popełnione przestępstwo Sąd może orzec grzywnę w stawkach dziennych (od 10 do 540 stawek po od 10 do 2 000 zł każda stawka), karę ograniczenia wolności (od miesiąca do lat 2) albo karę pozbawienia wolności (od miesiąca do lat 2). Grożąca kierującemu kara jest surowsza, gdy był już skazany za jazdę pod wpływem alkoholu. Kierujący musi się wówczas liczyć z zagrożeniem wyłącznie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
A co z zakazem prowadzenia pojazdów? Niestety Sąd ma obowiązek zakazać sprawcy prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów danego rodzaju. Zakaz ten trwa najkrócej 3 lata, a najdłużej może obowiązywać aż przez 15 lat. Zakaz orzekany jest także dożywotnio, w sytuacji gdy sprawca był już skazany za jadę pod wpływem alkoholu.