Our Blog

0

Rękojmia, coś kojarzę” – takie sformułowanie słyszę dosyć często, gdy staram się wytłumaczyć klientowi, jakie ma uprawnienia, gdy w zakupionym towarze ujawniły się wady. Z reguły klienci pamiętają o gwarancji, natomiast w wielu przypadkach znacznie bardziej chroni nas rękojmia, która wynika wprost z Kodeksu cywilnego.

No dobrze, ale co w sytuacji, gdy otrzymaliśmy w darowiźnie określoną rzecz (np. samochód). Czy w takiej sytuacji możemy wystąpić z roszczeniami z rękojmi wobec sprzedającego? Sprawa nie była oczywista – sądy również podchodziły do tego zagadnienia, dlatego nad sprawą pochylił się 7 – osobowy skład Sądu Najwyższego, który wskazał, że:

Darowizna udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego z dwóch współwłaścicieli na rzecz drugiego powoduje – jeżeli umowa darowizny nie stanowi inaczej – przejście na obdarowanego uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy” (Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2016 r., III CZP 5/16).

Co to oznacza? Jeżeli np. otrzymaliśmy w darowiźnie piękny samochód (za którym legendarny „Niemiec płakał jak sprzedawał”) i okaże się, że pojazd ma istotne wady to możemy skorzystać z przepisów dot. rękojmi i np. odstąpić od umowy.

?>