Our Blog

0

 

(…) nie jest wyłączone obniżenie należności z tytułu zachowku na podstawie art. 5 k.c. z powodu sprzecznego z zasadami współżycia społecznego zachowania uprawnionego do zachowku w stosunku do spadkodawcy„.

Do powyższej konkluzji doszedł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16.06.2016 r. (sygnatura akt: 625/15), w którym wskazuje on, iż w sytuacji, gdy osoba uprawniona do zachowku zachowywała się nielojalnie w stosunku do spadkodawcy (np. brak zainteresowania, brak kontaktów), to istnieje możliwość obniżenia zachowku w oparciu o art. 5 Kodeksu cywilnego, który dotyczy zasad współżycia społecznego.

Powyższy wyrok jest ważny z punktu widzenia praktyki. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których spadkodawca nie zdążył wydziedziczyć spadkobiercy, który nie wykazywał nim żadnego zainteresowania. Niestety często dochodzi do sytuacji, w których osoba uprawniona do zachowku „uaktywnia” się dopiero po śmierci spadkodawcy żądając zachowku.

Sędzia Irena Gromska – Szuster wskazała w uzasadnieniu, iż: „Fakt, że ustawodawca określił przesłanki niegodności dziedziczenia oraz wydziedziczenia, nie wyklucza obniżenia zachowku z powodu sprzecznego z zasadami współżycia zachowania uprawnionego wobec spadkodawcy”.

Wyrok Sądu Najwyższego stanowi ważną wskazówkę dla sądów powszechnych, w szczególności, gdy weźmiemy pod uwagę, iż odpowiada on powszechnie rozumianym zasadom sprawiedliwości czy moralności.

Zachęcam do lektury całego uzasadnienia:

http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/V%20CSK%20625-15-1.pdf

Kancelaria świadczy m.in. usługi związane z doradztwem w sprawach spadkowych, w tym kompleksową reprezentację w postępowaniach sądowych.

 

?>